Apple Mouse
- Alias
- Apple Mouse
- Vstupy/Výstupy
- USB 2.0: Verze z 2.8.2005
- Bluetooth: 2.0 (Ve verzi vypuštěné 25.7.2006)
Mighty Mouse je vyrobena z bílého plastiku do kterého má vyraženo logo Apple. Myš má čtyři funkční "tlačítka" - levý kapacitní senzor, pravý kapacitní senzor, track ball s tlakovými senzory a boční senzory pro stisk. Track ball dovoluje uživateli pohybovat se ve stránkách a dokumentech jakýmkoliv směrem posouváním kuličky zamýšleným směrem. Dva ze zmiňovaných vstupů nejsou fyzická tlačítka. Místo toho, jsou senzitivní na dotyk a tlakové senzory dovolují myši detekovat na kterou stranu jste se dotkly a jestli jste drželi trackball.
Doposud je Mac OS X jediným systémem, který tuto myš podporuje. Když je použita pod Mac OS X, senzory mohou být nataveny pro spouštění aplikací nebo spuštění speciálních funkcí operačního systému jako Dashboard nebo Exposé. Pokud není použita v Mac OS X, myš se tváři jako čtyřtlačítková myš s vertikálním a horizontálním kolečkem. Ovladače třetích stran (XMouse, AppleM) dovolují využít více funkcí na jiných platformách.
Mighty Mouse nehlásí, zda se aktivoval levý nebo pravý senzor. Ve skutečnosti hlásí pravé kliknutí pouze tehdy, pokud neexistuje kontakt prstu na levé straně myši. To znamená, že Mighty mouse nepodporuje "mouse chording" - tedy provádění akcí, pokud je stisknuto více tlačítek myši, které se často používá u CAD software nebo u některých her.
Dalším problémem této myši je, že track ball se časem zanese špínou a vyžaduje vyčištění. Ačkoliv existují metody čištění kuličky bez nutnosti rozebrat myš, někteří uživatelé si stěžovali, že se obtíženě čistí, protože mechanismus lze velmi obtížně rozebrat.
Myš funguje na 1 nebo 2 AA baterie. Apple se prý domníval, že pro lidi s MacBookem bude lehčí nosit myš jen jednou z baterií. Alespoň tak to píší na recenzi v MacWorldu. Osobně se spíše přikláním k názoru, že se jednalo o možnost používat 4 baterie najednou (v bezdrátové klávesnici a této myši), čímž se usnadní její nabíjení (většina nabíječek má pozici pro 4 baterie)
Jméno
V pozadí jména o tuto myš se objevily boje kvůli licencím. Ještě před uvedením zařízení, Apple obdržel licenci od Viacom a následně od CBS Operations, jako majitele Mighty mouse kresleného seriálu, titulu, který byl registrován v U.S.A jako obchodní značka i na další produkty (jako trička či multivitamíny) spojené s hlavním hrdinou. Nicméně obchodní značka nezahrnovala počítačové periferie a CBS neaplikovala tuto značku také na oblast počítačových myší až do roku 2007 (tedy dva roky po uvedení tohoto zařízení).
21.5.2008 bylo oznámeno, že Man & Machine Inc., dodavatel klávesnic a myší pro laboratoře a nemocnice zažaloval Apple pro porušení obchodní značky za použití jména Mighty Mouse. Man & Machine Inc. mělo pět registrovaných nebo podaných žádostí o obchodní značku na různé ukazovací počítačové technologie, včetně "Cool Mouse", "Really Cool", a "Man and Machine and Design". Konkrétně o obchodní značku Mighty Mouse Man & Machine Inc. zažádalo 18. prosince 2007 s popisem "Počítačové zařízení ovládající kurzor, jmenovitě, počítačová myš" - po žádosti CBS, ale s tvrzením že jej poprvé použila v roce 2004 před uvedením zařízení Apple.
Po slyšení obou stran, CBS stáhla svou žádost a dovolila tak Man & Machine registrovat si obchodní značku rpo počítačovou myš. Výsledkem bylo, že Apple přestal prodávat myš pod značkou "Mighty Mouse" v 20. října 2009 když uvedl bezdrátovou Magic Mouse a přejmenoval USB verzi Mighty mouse na "Apple Mouse".