Hardware Apple: Newton Message Pad 110

Newton Message Pad 110

Newton Message Pad 110
Foto: Apple
  • Procesor
    • Typ: ARM 610
    • Frekvence: 20 MHz
    • Vestavěná ROM: 4 MB
    • RAM na desce: 1 MB
    • Paměťový slotů: 0
    • Rozšiřující sloty: 1 Typ II PCMCIA
    • Maximálně RAM: 1 MB
  • Monitor
    • Typ obrazovky: reflexní LCD
    • Rozlišení: 1 bit 336x240
  • Vstupy/Výstupy
    • Sériový: 1
    • Reproduktor: mono
  • Sítě
    • Modem: 9600 bps, volitelný
  • Různé
    • Kódové označení: Lindy
    • Uveden na trh: březen 1994
    • Stažen z trhu: duben 1995
    • Minimální verze OS: Newton OS 1.3
    • Maximální verze OS: Newton OS 1.3
    • Výška: 20,3 cm
    • Šířka: 10,2 cm
    • Hloubka: 3,2 cm
    • Váha: 0,6 kg

V březnu 1994, Apple uvolnil nový vylepšený Newton s kódovým označemín Lindy. To byla druhá verze Newtonu. Jeho atraktivní vzhled vyhrál několik cen za průmyslový design z dobrého důvodu. Uživatelé se sholdi, že pokud vezmete 110tku do ruky, máte solidní a pohodlný pocit. Jeho stylus je stejně atraktivní a pohodlný. 110 je rovnější než 100 díky držáku pera a lépe drží v dlani. MessagePady byly na svou dobu první osobní digitální asistenti (PDA) vyvinuté společností Apple. Některé části a výroba MessagePadu byla prováděna v Japonsku společností Sharp. Zařízení bylo postaveno okolo RISC procesoru ARM 610 a mělo úplné rozpoznávání psaného písma. Zařízení běhalo s Newton OS.

Zařízení se systémem Newton OS 2.1 a vyšším mohly být používány nejen vertikálně, ale také horizontálně. Změna nastavení okamžitě otočila obsah displeje o 90, 180 a 270 stupňů. Rozpoznávání písma pracuje správně i s otočeným displejem, ačkoliv je třeba kalibrace displeje po té co se poprvé provede otočení zobrazování nebo když je Newton restartován.

Rozpoznávání písma

Úvodní verze systému Newton OS dávaly velmi smíšené výsledky a bylo někdy nepřesné. Originální jádro rozpoznávání písma bylo nazváno Calligrapher a bylo licencováno od ruské společnosti Paragraph International. Design Calligrapheru byl sofisitikovaný a pokoušel se učit přirozený rukopis uživatele, ať již psal tiskacím písmeme nebo psacím nebo oběmai. Na druhou stranu software Grafitti od Palmu byl méně sofistikovaný, ale byl často mnohem přesnější a preciznější díky jasné a předefinované abecedě. Zjednodušená varianta psaného písma umožnila jednoduché a přesné psaní. Palm Computing vypustil dvě verze Graffiti pro zařízení Newton. Ironicky pak Newton pracoval mnohem lépe a přesněji na obrazovce s Graffiti než na vyhrazené ploše pro psaní.

Pro editaci textu Newton používal velmi intuitivní systém, jako začmárání slov pro mazání, zakroužkování textu pro označení atd.

Pozdější verze operačního systému Newton měly původní rozpoznávací software kvůli kompatibilitě, avšak měl nová jádro pro rozpoznávání textu nazvaný Rosetta, který rozpoznával pouze tiskací písmena. Rosetta byla vyvinutá Apple a vložena do systému verze 2.0 a 2.1. Rosetta byla obecně velmi dobře přijata uživateli i recenzenty a v podstatě i 10 let po jejím vzniku se dosud neobjevilo a žádná lepší varianta. Rozpoznávání a výpočet ručně psaných vzorců jako např "1 + 2 =" bylo ve vývoji, avšak nikdy nebylo vypuštěno.

Jednou z nejúžasnějších funkcí byla metoda jakou se opravoval psaný text. Na slovo stačilo poklepat a ihned se zobrazila nabídka opravených slov. Nebylo třeba žádné další okno nebo widget. Pokud se správné slovo neobjevilo v nabídce, stisknutím tlačítka mohl uživatel opravovat jednotlivé znaky.Další gesta stylus mohla přehazovat písmenka. Opravy textu bylo možné provádět i u již dříve uložených textů, například pro případy kdy nebylo dost času pro jejich opravu (např. na přednáškách). Kvůli šetření paměti, alternativní možnosti slov se neukládaly nekonečně. Po týdnu viděl uživatel už jen nejlepší možnost. Opravné systémy v mnoha přístrojích umožňující rozpoznávání psaného písma poskytují podobné funkce, ale vyžadují mnohem více kroků a velmi tak prodlužují přerušení práce.

Uživatelské rozhraní

Text mohl být vložen také klepnutím stylusem na obrazovku, kde se pak zobrazila malá virtuální klávesnice. Zařízení Newton dovolily akceptovat také kresby, tvary a psaný text stejně jako je tomu u grafického tabletu. S tvary Newton poznal, že chcete nakreslit kruh, čáru, polygon atd a vyčistil nerovnosti do perfektní vektorové reprezentace (s možností jej nastavit) toho, co uživatel potřebuje. psaný text dovoloval snímat volné psaní uživatele, ale dovolil mu pracovat s ním jako s rozpoznaným textem a při práci s pozdějšími úpravami (psaný text umožňoval zarovnávání slov, mohl být tučný nebo kurzívou). Kdykoliv si mohl uživatel zvolit, že si přeje psaný text převést do běžného textu. Newton note (poznámky připojené ke každému kontaktu, datu a úkolu) mohl obsahovat jakýkoliv mix textu, psaného textu, tvarů nebo kreseb.

Připojení

MessagePady série 100 používaly standardní sériové porty Maca s Mini-DIN 8 konektorem. MessagePad 2000/2100 modely (stejně jako eMate 300) měly malý, proprietární InterConnect port. Vývoj hardware/software Newtona byl zrušen Stevem Jobsem 27. února 1998, takže InterConnect port, ačkoliv sám velmi pokročilý mohl připojovat pouze sériový dongle. Prototyp víceúčelového InterConnect zařízení obsahující sériový port, audio vstup, audio výstup a další porty bylo také vyvinuto. Všechny zařízení Newton měl infračervený port, původně pouze Sharp ASK ale později také IrDA, Sharp ASK byl však ponechán z důvodu kompatibility. Na rozdíl od Palm Pilotu, všechny zařízení Newton měly standardní slot pro PC kartu (2000/2100 dokonce 2). To dovoluje nativní modem a dokonce Ethernet. Uživatelé Newtona napsali ovladače pro 802.11b síťové karty a ATA typy flash paměťových karet (včetně populárních CompactFlash), stejně jako Bluetooth karet. Newton také uměl vytočit telefonní číslo pomocí vestavěného reproduktoru jednoduše tím, že jste jej přidrželi u sluchátka. Faxování a tisk byl k dispozici na úrovni operačního systému, ačkoliv potřeboval další periférie jako paralelní adaptéry, PCMCIA karty nebo sériové modemy. Nejzajímavější z nich je Newton Fax Modem, který Apple vypustil v roce 1993. Byl napájen dvěma AA bateriemi nebo jej bylo možné použít s napájecím zdrojem. Poskytoval rychlost 2400 bps a mohl odesílat a přijímat fax rychlostí 9600 a 4800 bps.

Napájení

Originální Apple MessagePad a MessagePad 100 používal čtyři AAA baterie, ty byl nahrazeny AAA bateriem v MessagePadu 110. Při použití 4 AA NiCd (MessagePad 110,120 a 130) a 4x AA NiMH (MP 2x00, eMate 300) umožňoval výdrž 30 hodin bez podsvícení a 24 hodin s podsvícením. Ačkoliv baterie byly těžší, díky jednoduchosti výměny formát baterií dával uživatelům neuvěřitelný čas a flexibilitu. To společně s flash pamětí používanou jako interní ukládací prostor počínaje od Apple MessagePadu 120 (pokud všechny články ztratí napětí, žádná data nejsou ztracena díky způsobu jejich uložení), dalo vznik sloganu "Newton nikdy neumírá, potřebuje pouze nové baterie".

Přijímání trhem

Originální Newton MessagePad a MessagePad 100 byly na trhu velmi krátce, díky krátké výdrži AAA baterií

Kritika také velmi zdrbla rozpoznávání textu, které bylo dostupné v debutových modelech, které bylo používáno v marketingové strategii Newton. Problém se objevil také v kreslených vtipech Doonesbury nebo animovaném seriálu Simpsonovi. Ve slovníku chyběla hromada slov. Ale hlavním problém bylo, že Calligrapher potřeboval k naučení se rukopisu uživatele od dvou týdnů do dvou měsíců.

Dalším problémem byla konektivita prvních Newtonů, protože v základním balení nebyla možnost žádné kabeláže. To se opravilo až u druhé generace Newtonů. Ty byly bundlovány se sériovým kabelem a Newton Connection Utilities softwarem.

Pozdější verze Newton OS vylepšila rozpoznávání písma, což velmi pravděpodobně bylo hlavním důvodem jejich zvýšené popularity. I přes jeho věk a software, Newton je stále populárnější zařízení v bazarech než stejně stará PDA produkovaná jinými společnostmi. V roce 2006 CNET porovnával Apple MessagePad 2000 a Samsung Q1 a Newton byl označen jako lepší.l V roce 2009 CNET porovnával iPHone a MessagePad 2100 a podle všeho byl MessagePad 2100 vyhodnocen jako více inovativní.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License