Apple IIc Plus
- Procesor
- Typ: MOS Technology/SynerTek 65C02
- Frekvence: 4 MHz (1 MHz po stisku ESC)
- FPU: není
- Rychlost sběrnice: 4 MHz
- Datová cesta: 8 bitů
- Vestavěná ROM: 32 kB
- RAM na desce: 128 kB
- Maximálně RAM: 1 MB
- Typ obrazovky: 9" zelený monochromatický displej; 13" RGB monitor
- Rozlišení: 4-bit 80x48; 4-bit 40x48; 1-bit 560x192; text 40/80; 4-bit 140x192; 1-bit 280x192; 6 barev 140x192
- Sériový: 2
- Reproduktor: mono
- Disketová mechanika: 800 kB 3,5", výstup pro externí 5,25"
- Kódové označení: Elf; VLC; Pippin; IIb; ET; Teddy; Yoda; Chels; Jason; Lollie
- Uveden na trh: září 1988
- Stažen z trhu: Listopad 1990
- Příkon: 18 W
Apple IIc Plus byl šestým a posledním modelem řady Apple II. Plus ve jménu mělo znamenat odkaz na nové funkce, které jsou nabízeny oproti původnímu Apple IIc, jako větší úložný prostor pro data (vestavěná 3,5" disketová mechanika oproti klasické 5,25"), rychlejší rychlost procesoru a základní standardizace systémových komponent. Apple IIc Plus nepřináší do řady Apple II nic nového, pouze integruje komponenty již představené v jiných počítačích série Apple II. Apple jej také uvedl na AppleFestu v San Franciscu s mnohem menšími fanfárami než původní Apple IIc.
Apple IIc Plus používá 4 MHz 65C02 procesor. Standardně běhal na 4 MHz. Pokud jste při startu počítače podrželi klávesu Escape, nastartoval do 1 MHz módu. To bylo nutné protože starší software Apple II byl optimalizován pro 1 MHz 6502 čipy používané ve starších počítačích Apple II. Zejména kritické to bylo pro hry, jejichž časování odpovídalo 1 MHz.
Počítačová skříň Apple IIc Plus vypadala stejně jako u původního IIc. Apple změnil barvu z původní bílé na platinovou, modrošedou barvu, kterou používal Apple na všechny své produkty v té době. Další drobnou změnou bylo zrušení tlačítka 40/80 sloupců a nahrazení ovládáním hlasitosti. Klávesnice dostala stejnou platinovou barvu jako skříň. Apple IIc Plus má klávesnici podobnou jako najdeme u Maca s větší klávesou return. Klávesa Solid Apple, která byla u originálního IIc, byla nahrazena klávesou Option, stejnou jako je u Macovských klávesnic. IIc Plus má stále možnost přepínat klávesnici mezi QWERTY a Dvorak (U.S. verze). Původní IIc má dost těžké napájení. IIc Plus používá vestavěné napájení, které využivá miniaturizovaný desgin vyvinutý Sony. Stejně jako IIc má IIc Plus také rukojeť, která pomáhá nastavit počítačovou skříň pro snadnější psaní.
Je zajímavé, že ačkoliv 3,5" disketová mechanika má podporu zápisu na 800K (oboustranné) diskety, nemůže používat 400K (jednostranné) diskety. Můžete přidat až tři další disketové mechaniky pomocí diskového konektoru. Disketové mechaniky mohou být jakákoliv kombinace 3,5" a 5,25" mechaniky, ale musí být spojeny v určitém pořadí a pouze dvě ze tří mohou být 5,25" mechaniky. Připojuje se první mechanika do portu počítače a další se pak řetězově připojují do mechaniky. 3.5" mechaniky musí být nejblíže k počítači. Mnoho aplikací rozlišuje mechaniky podle čísel. 1 je mechanika v počítači, 2 je první externí 3,5" mechaniky. U 5,25" mechanik začíná počítání zase od 1.
Stejně jako originální IIc, IIc Plus má 128 KB RAM, RAM je možné rozšířit na 1 MB pomocí rozšiřujícího paměťového socketu. Avšak stejně jako IIc je i IIc Plus obtížně rozebíratelné a je třeba hodně opatrnosti během tohoto procesu. Paměťový socket IIc Plus není kompatibilní s tím u IIc.
Ačkoliv IIc Plus přišlo na scénu o dva roky později po uvedení 16-bit Apple IIgs, nesdílí vylepšené grafické možnosti IIgs. Má stejnou grafiku jako IIc, takže kritici velmi nelibě nesli, že Apple neumístil základní desku IIgs do tohoto modelu. IIc Plus má dva textové módy: 40ti sloupcový text (24 řádek, matice 5x7), 80ti sloupcový text (24 řádek, matice 5x7). Má tři grafické režimy: s nízkým rozlišení 16-bit barva (40 x 48, 40 x 40 se čtyřmi řádky textu), vysoké rozlišení s 6-bit grafikou (280x192, 280 x 160 se čtyřmi řádky textu) a vysoké rozlišení s 16-bit barevnou grafikou (560 x 192). Stejně jako Apple IIe, IIc Plus standardně startuje do 40ti sloupcového režimu.
Rozhodnutí Apple uvést IIc Plus bylo kuriózní. Původně se projekt měl zaměřit hlavně na výměnu původní 5,25" disketové mechaniky za 3,5". Projekt se rozrostl do zahrnutí rychlejšího procesoru a někteří uvnitř Apple chtěli pokračovat, aby udělali z IIc Plus přenosný Apple IIgs. IIc Plus však nakonec skončil pouze jako vylepšená verze Aple IIc. Ačkoliv má nejrychlejší procesor z celé řady Apple II (na 4 MHz) - Apple IIgs má 2,8 Mhz procesor s na svou dobu vyspělou 16-bit grafikou a audiem. Apple IIc Plus zůstal 8-bit. Zatímco Apple IIgs ukazuje možnou budoucnost řady Apple II, IIc Plus signalizuje její konec.
V roce 1988 Apple byl společností, která se snažila postavit na nohy po té, co odešel Steve Jobs a zahanbená selháním Apple III a Lisy. Macintosh platforma se konečně stavěla na vlastní nohy. Ačkoliv řada Apple II měla loajální skupinu uživatelů, Apple se rozhodl, že budoucnost bude v Macintoshi. Apple měl silné vazby na milióny počítačů Apple II používaných ve třídách a domovech po celém světě, ale společnost nemůže donekonečna udržovat dva rozdílné standardy. Macintosh platforma začínala získávat na popularitě a společnost se tak rozhodla zrušit řadu Apple II, dokud byla ještě na výsluní. Počítač IIc Plus se tak stal posledním počítačem řady Apple II, který Apple kdy vypustil.
Řada Apple II
Apple II (často označovaný jako Apple ][ nebo Apple //) byl prvním velmi úspěšným masově produkovaným mikropočítačem vyráběným společností Apple Computer (Dnes přejmenovaným na Apple Inc.) a uvedeným v roce 1977. V smyslu jednoduchosti použití, funkcí a rozšiřování byl Apple dvě velkým technologickým pokrokem oproti jeho předchůdci Apple I, s omezenou produkcí pouze elektrického obvodu pro zájemce ze řad elektro-amatérů, které objevovali mnoho funkcí, které udělaly Apple II tak úspěšným produktem. Když byl tento počítač předveden na West Coast Computer Faire v roce 1977, Apple II byl mezi prvními úspěšnými osobními počítači zodpovědnými za úspěšný start společnosti Apple (a dovolil také několika dalším společnostem úspěšný start). Během následujících let bylo uvedeno na trh a prodáno mnoho modelů, ale tento model se prodával s drobnými úpravami až do 90-tých let. Když se ukončila jeho výroba v roce 1993, prodalo se mezi pěti až šesti milióny kusů Apple II (včetně v průměru 1,25 miliónů Apple IIgs modelu).
Apple II se stal nejznámějším a úspěšným počítačem během 80tých a začátkem 90-tých let. Byl agresivně propagován díky slevám za hromadný odběr a úpravami pro školní instituce, což vedlo k prvnímu počítači, který se rozšířil na americkém druhém stupni. Díky zaměřenému úsilí na vývoj školního a obchodního software pro Apple II, včetně vypuštění populárního VisiCalc tabulkového editoru v roce 1979, byl počítač populární mezi obchodníky a rodinami s dětmi.
Původní operační systém Apple II byl postaven na BASIC interpretru v ROM. Většina komerčního software Apple II na disku – výukových her a produktivních programů startovaly přímo na hardware a buď neměli operační systém, nebo si vytvářely vlastní (byl neviditelný pro uživatele). Apple DOS Diskový operační systém byl přidán až kvůli podpoře disketové mechaniky. Poslední verze byla Apple DOS 3.3. Apple DOS byl pak nahrazen ProDOS, který podporoval hierarchický souborový systém a zařízení pro ukládání dat. S volitelnou rozšiřovací kartou třetí strany Z80, Apple II mohl nastartovat do operačního systému CP/M a spouštět WordStart, dBase II a další CPM software. Na sklonku svého vývoj, koncem 80tých let platforma získala grafický vzhled a hybridu Apple II a Macintosh s uvedením Apple IIgs. V roce 1992 měla platforma 16-bit zpracování dat, myší ovládaný uživatelský interface a grafické a zvukové schopnosti daleko za schopnostmi originálního Apple II.
Drahé uživatelské rozhraní Lisy uvedené v roce 1983 nebylo komerčně úspěšné. Macintosh byl uveden v roce 1984, ale překonal sérii Apple II až v roce 1993. Dokonce i po uvedení Macintoshe byla série Apple II primárním zdrojem příjmu společnosti Apple celá léta: s příslušnou komunitou vývojářům třetích stran a obchodníků to vytvořilo segment na trhu s obratem miliardu dolarů ročně. Poslední kus Apple IIgs byl prodán koncem roku 1992, poslední počítač ze série Apple II - Apple IIe se přestal vyrábět 15. října 1993.