Hardware Apple: Apple IIe Enhanced/Platinum

Apple IIe Enhanced/Platinum

Apple IIe Enhanced/Platinum
Foto: Apple
  • Procesor
    • Typ: MOS Technology/SynerTek 65C02
    • Frekvence: 1 MHz
    • FPU: není
    • Rychlost sběrnice: 1 MHz
    • Datová cesta: 8 bitů
    • ROM v RAM: 16 KB
    • RAM na desce: 64 kB
    • Paměťový slotů: 1 pomocí prvního slotu
    • Rozšiřující sloty: 8 proprietárních
    • Maximálně RAM: 128 kB, s Extended 80 Columns kartou
  • Monitor
    • Rozlišení: 4-bit 140x192; 1-bit 240x192; 40/80x24 text; 4-bit 40x48; 6 barev 140x192; 1-bit 560x192
  • Vstupy/Výstupy
    • Reproduktor: mono
  • Ukládání dat
    • Disketová mechanika: volitelná
  • Různé
    • Kódové označení: LCA
    • Uveden na trh: březen 1985
    • Stažen z trhu: 1993

V březnu Apple nahradil původní stroje Apple IIe novou revizí nazvanou Enhanced IIe. Je kompletně identická s předchozím strojem, kromě 4 čipů v základní desce (a malé nálepce "Enhanced" nebo "65C02" umístěné nad indikátorem napájení u klávesnice). Hlavním úkolem aktualizace byla kompatibilita s Apple IIc (který byl vypuštěn rok před ním) a některé změny pro vyhovění Apple II Plus. Změna zahrnovala výměnu procesoru, 65C02 postavený na CMOS a nový znakový ROM a dva nové čipy s ROM firmwarem. 65C02 přidával další CPU instrukce, nové znaky v ROM přidával 32 speciální "MouseText" znaky (které dovolovaly vytvářet displej v textovém módu vypadající jako grafické rozhraní, podobně jako to bylo u kódové stránky 437 u IBM). Nová revize ROM řešila problémy a rychlost s 80ti sloupcovým textem, zavedla možnost používat malá písmenka v Applesoft BASICu a obsahoval řadu další menších vylepšení (a oprav, včetně Mini-Assembleru, který zmizel s uvedení firmware Apple II Plus).

I přes problémy s kompatibilitou malého množství softwarových titulů (hlavně těch, které nenásledovaly instrukce Apple při programování a pravidla, používali ilegální volání do systému, která v novám CPU již nebyla nebo používali alternativní typ text než MouseText) většina novějšího software - většinou produktivních aplikací a utilit - vyžadovala Enhancement čipset pro svůj běh. Oficiální upgradovací balíček obsahoval tyto 4 čipy pro náhradu a štítek "Enhanced". Jako levnější alternativa se v té době používal trik se zakoupením vlastního 65C02 CPU a vytvoření (nelicensovaného a ilegálního) duplikátu nové ROM pomocí přepisovatelných EPROM čipů. Když Apple zrušil možnost upgradu začátkem 1990, toto byla jediná metoda jak aktualizovat IIe a prakticky jediná do dnešních dnů. Enhanced stroje se identifikují jako Apple IIe.

Apple Platinum IIe

V lednu 1987 přišla poslední revize řady Apple IIe, často se o ní mluví jako o Platinové IIe, díky změně barvy počítačové skříně na světle šedou. Změny v této revizi byly spíše kosmetické, aby se modernizoval vzhled stroje. Kromě barevné změny, nová klávesnice měla již numerický blok. Klávesnice byla změněna tak, aby byla stejná s Apple IIgs, klávesa reset byla nad klávesami ESC a 1, Open a Solid Apple nahradil Command a Alt (tedy Jablíčko a Alt). Indikace napájení se přemístila nad numerický blok. Zmizely kovové štítky se jménem (ukazující logo Apple a jméno IIe) a místo něj se objevoval text Apple IIe vypálený do skříně fontem Apple Garamond. Menší štítek s logem Apple zůstal, ale posunul se na pravou stranu počítačové skříně.

Interní změny zahrnovaly: předinstalovanou kartu pro 80ti sloupcový text, která byla zmenšena, stroj přišel standardně s 128 KB RAM a Double Hi-Res grafikou. Základní deska byla chudší o jeden čip, díky tomu že dvě systémové ROM se zmenšily na jednu a použila se vyšší hustota paměťových čipů, takže místo 64KB RAM bylo možné použít dva (64 Kbx4) čipy místo osmi (64 Kbx1), celkový počet čip; se tak snížil na 24. Naletovaná podložka na základní desce, přítomná od originální IIe pro (volitelné) mačkání klávesy "Shift" detekovatelné softwarem, je nyní zkrácena, takže je funkce vždy aktivní. Dále kvůli snížení interference rádiových frekvencí při připojení joystiku, byly přidány filtrující kondenzátory. Ačkoliv pro běžného uživatele to nemá žádný vliv, mělo to negativní efekt ve snížení přenosového pásma na socketu, který byločasto používán specializovanými zařízeními jako je měření teploty, ovládání robotického zařízení nebo jednoduchého posílání dat přes síť do jiného počítače. V těchto případech se stali tyto zařízení bezcennými, pokud uživatel neodstranil kondenzátory z Platinum IIe.

Nebyly zde žádné změny ve firmware oproti Enhanced IIe. Tato finální varianta Apple IIe modelu byla zrušena v listopadu 1993 a s ním odešla celá řada Apple IIe do důchodu.

Emulace IIe

Za zmínku stojí, že začátkem roku 1991 Apple představil hardwarovou kartu pro počítač Macintosh LC (prvním levným Macem, který uměl zobrazoval barvy), která dovolovala emulovat 128K Apple IIe. Tato Apple IIe na kartě stála pouhých 199 dolarů, nicméně Macintosh LC stálo 2 495 dolarů, což z této kombinace dělalo nejdražší Apple IIe, které Apple kdy vyrobil. Je také zajímavé, že se inženýrům v Apple podařilo umístit celé Apple IIe na kartu menší než starý ovladač k Disku II. Pomocí verze 2.0 Apple II interface software (který využíval také hardwarové prostředky Maca) bylo možné využívat více paměti pro IIe. Nicméně na rozdíl od odstaních Apple IIe, zde nebyla žádné hardwarové sloty, takže se obcházely softwarovým nastavením. Pro použití 5,25 disku se používal speciální kabel, který byl na konci rozdělen na herní konektor a konektor, který akceptoval 5,25" mechaniky kompatibilní s IIc a IIgs. Karta vydržela déle než reálný Apple IIe a odešla do důchodu až v květnu 1995.

Řada Apple II

Apple II (často označovaný jako Apple ][ nebo Apple //) byl prvním velmi úspěšným masově produkovaným mikropočítačem vyráběným společností Apple Computer (Dnes přejmenovaným na Apple Inc.) a uvedeným v roce 1977. V smyslu jednoduchosti použití, funkcí a rozšiřování byl Apple dvě velkým technologickým pokrokem oproti jeho předchůdci Apple I, s omezenou produkcí pouze elektrického obvodu pro zájemce ze řad elektro-amatérů, které objevovali mnoho funkcí, které udělaly Apple II tak úspěšným produktem. Když byl tento počítač předveden na West Coast Computer Faire v roce 1977, Apple II byl mezi prvními úspěšnými osobními počítači zodpovědnými za úspěšný start společnosti Apple (a dovolil také několika dalším společnostem úspěšný start). Během následujících let bylo uvedeno na trh a prodáno mnoho modelů, ale tento model se prodával s drobnými úpravami až do 90-tých let. Když se ukončila jeho výroba v roce 1993, prodalo se mezi pěti až šesti milióny kusů Apple II (včetně v průměru 1,25 miliónů Apple IIgs modelu).

Apple II se stal nejznámějším a úspěšným počítačem během 80tých a začátkem 90-tých let. Byl agresivně propagován díky slevám za hromadný odběr a úpravami pro školní instituce, což vedlo k prvnímu počítači, který se rozšířil na americkém druhém stupni. Díky zaměřenému úsilí na vývoj školního a obchodního software pro Apple II, včetně vypuštění populárního VisiCalc tabulkového editoru v roce 1979, byl počítač populární mezi obchodníky a rodinami s dětmi.

Původní operační systém Apple II byl postaven na BASIC interpretru v ROM. Většina komerčního software Apple II na disku – výukových her a produktivních programů startovaly přímo na hardware a buď neměli operační systém, nebo si vytvářely vlastní (byl neviditelný pro uživatele). Apple DOS Diskový operační systém byl přidán až kvůli podpoře disketové mechaniky. Poslední verze byla Apple DOS 3.3. Apple DOS byl pak nahrazen ProDOS, který podporoval hierarchický souborový systém a zařízení pro ukládání dat. S volitelnou rozšiřovací kartou třetí strany Z80, Apple II mohl nastartovat do operačního systému CP/M a spouštět WordStart, dBase II a další CPM software. Na sklonku svého vývoj, koncem 80tých let platforma získala grafický vzhled a hybridu Apple II a Macintosh s uvedením Apple IIgs. V roce 1992 měla platforma 16-bit zpracování dat, myší ovládaný uživatelský interface a grafické a zvukové schopnosti daleko za schopnostmi originálního Apple II.

Drahé uživatelské rozhraní Lisy uvedené v roce 1983 nebylo komerčně úspěšné. Macintosh byl uveden v roce 1984, ale překonal sérii Apple II až v roce 1993. Dokonce i po uvedení Macintoshe byla série Apple II primárním zdrojem příjmu společnosti Apple celá léta: s příslušnou komunitou vývojářům třetích stran a obchodníků to vytvořilo segment na trhu s obratem miliardu dolarů ročně. Poslední kus Apple IIgs byl prodán koncem roku 1992, poslední počítač ze série Apple II - Apple IIe se přestal vyrábět 15. října 1993.

Toto je pouze testovací část, ONeil, Slash/Slash, svisltko|svislitko, zavorka(zavorka, hranata[hrantana,hranata]hranata,zpetnelomitko uvozovky"

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License