Apple oznámil, že u 80% skladeb prodávaných v U.S.A zrušil Digital Right Management a umožnil tak uživatelům zcela volně využívat zakoupené skladby. Úplně byl DRM systém zrušen 7. dubna 2009.
Ačkoliv byl tento krok logickým, Apple byl první, který se rozhodl k tomuto kroku (počítáme ty opravdu významné hráči na poli stahované hudby). Podle průzkumu Jupiter Research, který přišel po výstupu Steva Jobse bylo 54 % lidí z hudební branže (studia, vydavatelství atd.) přesvědčeno, že je současný systém DRM příliš restriktivní. 62 % z nich si pak myslí, že by online hudbě bylo bez DRM mnohem lépe. Výzkum tak jen potvrdil, že DRM je nevýhodný jak pro zákazníka, tak pro dodavatele.
Asi nejvíce bijící do očí, byl případ Sony, které začalo distribuovat na svých CD discích software, který měl zamezit kopírování CD. Software byl však ve formě tzv. rootkitu, umožňujícího přístup k počítači, který si přehrává zmíněné CD. Uživatel o ničem takovém ani nebyl informován. Výsledkem této akce bylo pak poškození počítačů, poškození dobrého jména Sony a ve finále pak stažení všech CD nosičů a řešení hromadných žalob ve státech. Paradoxem pak je, že toto řešení fungovalo pouze u Windows, Macy i Linuxy s ním problém neměly.