Burrell Carver Smith je inženýr, který v době kdy pracoval u Apple navrhl základní desku originálního Macintoshe. Pracoval v Apple jako zaměstnanec číslo 282. Do Apple přišel v únoru 1979, původně jako servisní technik Apple II. Navrhl digitální desku pro Apple LaserWriter a levnou verzi Apple II, ze které se později stalo Apple IIe pomocí stejných inovativních designových technik, které používal u Maca.
O Burrellovi koluje hodně historek, pocházejících zejména od Andyho Hertzfelda. Burrell pracoval v servisním oddělení, kde pomáhal Billovi Atkinsonovi přidávat paměť do Apple II. Bill jej doporučil Jefovi Raskinovi, který hledal hardwarového inženýra, který by mu pomohl sestavit Macintosh. Burrell navrhl pět různých obvodů během vývoje Macintoshe. Všechny používaly chytré techniky postavené na programovatelných logických polích (PAL - Programmable Array Logic) aby měli maximální funkčnost s minimálním počtem čipů.
Budu tvým nejlepším přítelem
Když Andy Hertzfeld přišel k Apple, zaznamenal že na jeho stole leží ručně svázaná příručka "Apple II: Principles of Operation". Obsahovala brilantní, kompletní popis jak pracuje hardware Apple, obšírně popisující Wozovy vylepšení, kreativní haky a v nejasnější podobě jakou jsem kdy spatřil. Nevěděl kdo ji tam nechal, ale na titulní stránce bylo jméno Burrell C. Smith.
Později odpoledne za Andym přišel mladý, lehce nervózní muž s dlouhými rovnými blonďatými vlasy, který zamířil přímo k Andymu: "Ty jsi Andy Hertzfeld? Jsem strašně rád, že tě poznávám. Čtu tvé články v Call A.P.P.L.E a Dr. Dobbs. Apple má štěstí, že zde pracuješ. Chtěl bych ti potřást rukou."
S přehnanou formálnosti nabídl pravou ruku, téměř v parodii v nabídce potřesení ruky. "Já jsem Burrell. Burrell Carver Smith. Rád tě poznávám. Napsal jsem manuál, který jsem ti nechal na stole.", řekl a ukázal na černé desky na stole. Potřásli si rukou, nervózně se otočil a pospíchal pryč, bez vysvětlení. "Uvidíme se později!", řekl bez toho aby se otočil.
Andyho první práce byla v hardwarové divizi, napsat firmware pro Silentype termální tiskárnu. Bylo to naproti kanceláři Wendella Sanderse. Wendell byl návrhář Apple II a velmi brilantní inženýr, který navrhoval RAM čipy pro Fairchild a rozuměl hardwaru Apple II. Všichni ostatní hardwaroví inženýři, kromě Woze, obvykle chodili do jeho kanceláře.
Andy si všiml že Burrell, ačkoliv měl pracovat v servisním oddělení v jiné budově, často se pohyboval v okolí Wendellovy kanceláře, někdy hodiny a čekal než bude mít Wendell volnou chvilku, aby se jej mohl zeptat na poslední nápady u Apple II. Když byl Wendell příliš zaměstnaný, chodil za Andym a nakonec spolu začali chodit na oběd.
Když šli spolu na oběd poprvé, Andy zjistil, že Burrellova kreativita se neomezuje pouze na práci inženýra. Často se snažil přesvědčit servírku, aby upravila standardní nabídku jídla v nabídce či vylepšila jinou drobnost.
Například po té, co ji úspěšně přesvědčil, aby rozdělila pizzu na třetiny, požádal ji aby ji příště rozdělila na pětiny. Někdy zkoušel objednávat mixované limonády, jako by to byly koktejly v různých poměrech jako tři čtvrtiny Koly a jednu čtvrtinu Sprite. Často to servírka odmítala, ale Burrell byl natolik okouzlující, že ji nakonec přesvědčil. Měl také závislost na určité typy jídla, jednou to byly bulharské sendviče od Vivi, pak měl fázi ananasové pizzy, aby se vše vyvinulo to sushi, které poskytovalo nový rozsah zajímavých voleb a kombinací.
Burrell měl také velmi unikátní způsob vyjadřování, když aplikoval technický žargon do běžného života (jako že situace byla meta-stable, nebo někdo byl "state machine") spojené se způsobem jakým mluví děti (jako přidávání množného čísla ke jménům lidí). Atraktivní žena byla "dobrý prototyp" nebo "dobrý proto". Burrell měl také velmi dobrý smysl pro humor a často také imitoval jiné členy týmu.
Jedním z jeho nejoblíbenějších výrazů byl "Budu tvým nejlepším přítelem.". Nabízel "nejlepší přátelství" při širokém spektru aktivit, jako když potřeboval aby někdo upravil pro něj software nebo mu přinesl Colu. Když byl s výsledkem spokojen, oznamoval "Nejlepší přátelství je uzavřeno" (Best friendship takes place). Často měl zvyk to redukovat na první písmena (BFR) za "Best Friendship Relationship".
Jednou když nabízel nejlepší přátelství Andymu, se ho zeptal. "Počkej chvíli. Jak můžeš nabízet nejlepší přátelství někomu jinému? V jednom okamžiku může být přece pouze jeden nejlepší přítel?"
Burrell měl na to rychlou odpověď, kterou doručil s úsměvem: "Samozřejmě že zde může být pouze jeden nejlepší přítel v daném okamžiku. Ale nejlepší přátelství může být velmi dynamické. Průměrná délka nejlepšího přátelství je od třech do pěti milisekund. Takže není žádný problém, pokud mám nového BFR každou vteřinu či dvě."
Kvůli interní politice společnost (prý zejména kvůli zrušení projektu Turbo Mac, která zahrnovala interní pevný disk a zjednodušenou čipovou sadu). Stal se spoluzakladatelem společnosti Radius. Nyní je v důchodu a žije v Palo Altu.
Opravdu to uděláš?
Nezávisle na tom, jak moc chtěli někteří zaměstnanci Apple odejít, pokud si Steve Jobs přál, aby zůstali, málo kdo dokázal odolat jeho přesvědčivosti, aby po sezení s ním byl stále ochoten odejít. To přinutilo některé se zamyslet nad strategií, jak Steva překonat.
"Mám to!", řekl Burrell. "Znám perfektní strategii, jak překonat Stevovo pole zakřivení reality." Samozřejmě to všichni chtěli znát. "Prostě vejdu do Stevovy kanceláře, sundám si kalhoty a pomočím mu stůl. Co na to řekne? To musí fungovat." Všichni se smáli a mysleli si, že ani Burrell nemá na něco takového žaludek.
Rok a půl na to se Burrell rozhodl odejít, po měsíci hádek s Bobem Bellevillem a některými dalšími manažery, kteří chtěli zrušit projekt "Turbo Mac" (přepracovaný rychlejší Mac s upravenými čipy a interním diskem) na kterém pracoval Burrell s Brianem Howardem a Bobem Baileym.
Burrell řekl Bobovi Bellevillovi (kterému se pravděpodobně ulevilo, protože Burrell ho nerespektoval) a oddělení lidských zdrojů, že odchází a připravil se na schůzku se Stevem ještě totéž odpoledne. Když vešel do Stevovy kanceláře, byl překvapený, že se Steve usmívá.
"Opravdu to chceš udělat? Skutečně to uděláš?", ptal se Steve, zřejmě se historka s čůráním dostala až ke Stevovi a ten byl velmi zvědavý, zda ji Burrell dotáhne až do konce.
Burrell se podíval Stevovi do očí. "Opravdu musím? Udělám to, pokud budu muset.". Stevův výraz mu dal jasnou odpověď a tak Burrell odešel z jeho kanceláře už jako bývalý zaměstnanec Apple.
Odkazy z novinek:
Odkazy z událostí:
Odkazy Hardware: