Michael "Scotty" Scott je americký manažer, který se stal prvním CEO v Apple v únoru 1977. Vedů Apple do března 1981. Původně to byl ředitel National Semiconductor. Scott byl přesvědčen Mikem Markkulou, aby převzal pozici CEO v Apple, protože jeho zakladatelé Steve Jobs a Steve Wozniak nebyli v té době dostatečně zkušení na tuto pozici.
Aby se stal příkladem pro ostatní, v roce 1979 Scott rozhodl, že v Apple nebudou žádné psací stroje. V roce 1979 a 1980 byl projekt Macintosh Jefa Raskina prací pro čtyři lidi. Nebyl příliš důležitý pro Apple a několikrát byl téměř zrušen. Když měl Apple koncem roku 1980 další velkou reorganizaci, byl znovu ukončen. Jef několikrát prosil Scotta a Markkulu, aby mu dali více času. Dostal tři měsíce aby ukázal, že má něco zajímavého.
Při Černé středě Scott osobně vyrazil 40 zaměstnanců Apple, včetně poloviny týmu Apple II, v domnění že jsou nadbyteční. Později odpoledne si sedl se zbývajícími zaměstnanci u piva a objasnil výpovědi prohlášením: "Říkal jsem, že pokud být CEO Apple nebude legrace, skončím. Ale změnil jsem názor - když to tady není legrace, budu vyhazovat lidi dokud tady legrace nebude."
Krátce po té byl Michael přesunut na pozici vice chairman - titulem prakticky bez moci a Mike Markkula, muž který Scotta najal jej nahradil.
Scott oficiálně opustil Apple 10. července 1981. Ve své rezignačním dopise píše:
Takže jsem se zase naučil něco nového, něco co jsem ještě nikdy neudělal. Odcházím, nikoliv abych se připojil k jiné společnosti nebo odešel do důchodu z osobních důvodů....Činím to nikoliv kvůli těm, kteří se bojí mých názorů a mého stylu, ale pro ty loajální, kteří by mohli dostat falešnou naději. Váš Michael, soukromý občan.
V letech 1983 - 1988 Scott vedl Starstruck, soukromou společnost která se pokoušela vytvořit raketu vynášející satelity z moře. Podporoval také neziskové organizace jako Seattle Opera či Californský Institut technologii a přizpůsobil osobní počítače jejich potřebám.
Scott se stal expertem na barevné drahokamy, napsal o nich knihu a sestavil sbírku, která byla vystavován v Bowersově Muzeu v Santa Anně. Podporoval také projekt Rruff, zaměřený na vytvoření kompletní sady spektrálních dat z charakteristických minerálů.
Prameny: