Steve Jobs na vývojářské konferenci oficiálně oznamuje, že Apple začne vyrábět počítače Macintosh postavené na architektuře Intel od začátku roku 2006 a přechod k Intel architektuře potrvá až do roku 2007.
Jobs také potvrdil spekulace, že Apple již 5 let potají vyrábí verzi svého operačního systému OS X pro PowerPC i Intel procesory. Tyto spekulace byly živeny hlavně tím, že Mac OS X je postaven na NeXTStepu, operačním systému, který byl k dispozici na více platforem. Ve skutečnosti Darwin, open source verze Mac OS X byl také k dispozici pro Intelovskou architekturu.
Ačkoliv tento přechod byl pro mnoho uživatelů nepříjemný, stálo za ním strategické rozhodnutí. Steve Jobs totiž potvrdil, že hlavním motivem Apple pro tento přechod je jejich zklamání s vývojem PowerPC technologie a jejich větší důvěra v Intel, který bude schopen vyhovět požadavkům Apple. Hlavním problémy byl výkon na watt (tedy rychlost procesoru na jednotku elektrické energie), který byl podle plánů Intelů mnohem lepší. Je zřejmé, že tento parametr má velký vliv u přenosných počítačů a v jejich délce výdrže na nabití baterie.
V červnu 2003 Jobs uvedl Maca postaveném na PowerPC G5 procesoru a sliboval, že během roku se rychlost dostane až na 3 GHz. O dva roky později však 3 GHz G5 procesor stále nebyl k dispozici. Podle spekulací, IBM nemělo zájem na dalším vývoji PowerPC procesoru a zaměřovalo se spíše na architekturu Power4. Také díky teplotě, kterou tento čip produkoval jej nebylo možné umístit do přenosného počítače, což byl největší rostoucí segment na počítačovém trhu.
Někteří pozorovatelé byli překvapeni, že se Apple nespojil s AMD, které si v posledních letech vedlo velmi dobře a bylo silným konkurentem Intelu. Technologie se mu dařilo uvolňovat rychleji než Intel. Uvedl například 64-bit Opteron platformu a přesunul se rychle k x86 64. Apple tak mohl dělat o jeden krok méně při přechodu z 32-bit na 64-bit architekturu. Nicméně rozhodnutí Apple bylo učiněno částečně také kvůli spotřebě energie a životnosti baterie.
Prameny:
Odkazy z událostí:
Odkazy Hardware: