30.11.2010: Thunderbolt

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Intel představuje technologii dosud označovanou jako Light Peak pod novým názvem Thunderbolt. (Zřejmě proto, že 1. verze dostupná pro zákazníky umožňuje přenosy přes měděný drát) Thunderbolt umožňuje připojovat zařízení pomocí měděných nebo optický vláken s obousměrnou rychlostí 10 GBps. To je 20x rychleji než je současný teoretický limit USB 2.0 a 12x rychleji než FireWire 800 a dvakrát rychleji než USB3. Podle Intelu je to však nikoliv teoretická rychlost, ale prakticky použitelná. To pak umožňuje mít na jednom portu komunikaci s více zařízeními až do celkového přenosu 10 Gbps.

Thunderbolt používá Mini DisplayPort konektor pro fyzické připojení, další verze budou pravděpodobně obsahovat optické spojení. Současná generace u MacBooků pro je zcela elektrická.Protože každé zařízení podporující Thunderbolt obsahuje malý ovladač intelu, podobný FireWireu, více zařízení Thunderbolt se mohou zapojit do jednoho portu a komunikovat přímo mezi sebou. Nepotřebují hub, jako USB a nejsou závislé na CPU. Stejně jako u FireWire, Thunderbolt porty mabízí napájení až 10 W na port. Napájená zařízení mohou posílat 10W dalším zařízením, pokud je budou potřebovat.

Thunderbolt podporuje jako DisplayPort tak PCI Express protokoly přes transportní 10Gbps transportní vrstvu. Hlavní výhodou tohoto řešení je, že Thunderbolt zařízení mohou využít nativní ovladače operačního systému pro PCI Express a DisplayPortu - nejsou nutné žádné další ovladače. SOučasné Min DisplayPort monitory, jsou zcela kompatibilní a mohou být připojeny přímo, stejně jako Mini DisplayPort adaptéry pro VGA, DVI či HDMI. Intel tvrdí, že adaptér mohou být vyrobeny pomocí Thunderbolt ovladače a běžných PCI mostů pro adaptaci současných FireWire, USB, eSATA a dokonci i Ethernet konektorů.

Intelovské ovladače zpracovávají nutné přepínání mezi PCI Express a DisplayPortem, které umožňuje současné odesílání dat oběma protokoly přes jeden kabel. Ovladače jsou optimalizovány pro exterméní nízkou latency v komunikaci, což je kritické pro práci s video a audio aplikacemi. Připojené zařízení mohou být synchronizovány s hodinami s přesností do 8 nanosekund.

Kombinace kompaktního a levného ovladače s drobným Mini DisplayPortem dělá Thunderbolt speciálně vhodným pro mobilní počítače. Zejména tenký a lehký přenosný laptop jako MacBook Air či Sony Vaio S série mohou být připojeny k výkonému audiu pro nahrávání, RAIDu pro zálohování dat a externímu HD monitoru - z jediného portu.

Ačkoliv byl Apple u začátku Light Peak projektu, a byl u vývoje Thunderboltu, Intel trvá na tom, že se jedná o Intelovskou technologii, takže nebude vyhrazena pouze pro počítače Apple. Kromě Apple, Intel přesvědčil mnoho další společností aby začalo podporovat tento standard. Několik firem má oznámit produkty podporující Thunderbolt již toto jaro, mezi nimi jsou společnosti jako AJA, Apogee, Avid, Blackmagic, Universal Audio, LaCie či Western Digital.

Falcon Ridge

Falcon Ridge je druhou generací Thunderboltu, umožnující přenosové rychlosti až 20Gb/s. Intel potřeboval odpovědět na USB 3.0, který se s novou specifikací dostal až na rychlost Thunderboltu - 10Gb/s (vylepšením kódovacího systému datu). Měl by se objevit v novém hardwaru koncem tohoto roku, v prvních spotřebitelských zařízeních jej uvidíme až někdy v roce 2014.

Pro Intel je značně obtížné prosazovat nový standard u běžných periferních zařízení, například proto, že externí disky jsou jen velmi vzácně schopné udržet přenos dat rychlostí 5Gb/s. Zákazníci tak nemají potřebu hledat nějaké  technologie umožňující rychlejší přenosy dat. Intel se rozhodl jít spíše cestou přenosu obrazu do zobrazovacího zařízení - Podle zpráv nový Falcon Ridge controller bude podporovat 4K a UltraHD video rozlišení.

Také se mluví o výměně kabelového systému Thunderboltu za optický - což je něco co USB 3.0 nemůže nabídnout. Thunderbolt tak může nabídnout větší dosah přenosu dat - z původních 30 m na 100m. Bohužel to má však i negativní stránku. Zařízení, které budou využívat optický kabel musí mít vlastní napájení, energii pro běh přístroje nebude možné nadále posílat po drátech jako dosud.

Intel však nezveřejnil cenu, předpokládá se však, že Falcon Ridge technologie bude mnohem dražší, než současná Thunderbolt.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License