30.11.1949: Narodil se Steve Wozniak

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Celým jménem Stephen Garry Wozniak je americký počítačový inženýr, který zakládal Apple Computer Inc. (Dnes Apple Inc.) se Stevem Jobsem a Ronaldem Waynem. Jeho vynálezy a stroje výrazně přispěly k vývoji osobních počítačů na začátku počítačové revoluce 70tých letech. Wozniak navrhl počítače Apple I a Apple II. Apple II získal obrovskou popularitu a stal se nejlépe prodávaným osobním počítačem 70tých let a začátkem 80tých.

Wozniak měl několik přezdívek, včetně "The Woz", "Wonderful Wizard of Woz" a "iWoz" (s odkazem na všudypřítomné jméno pro produkty Apple). "Woz" (zkratka pro Wheels of Zeus) byla také společnost, kterou Wozniak založil. Byl také známý jako "druhý Steve" Apple Computer. Jak již jeho jméno napovídá, měl polské předky.

Původ Apple

Začátkem 70tých let, někde se uvádí 1970, někde 1971, se stali Steve Jobs a Wozniak přátelé během letní brigády, kdy Woz pracoval na mainframe počítačích. Podle Wozovy autobiografie, iWoz, Jobs měl nápad, že by začal prodávat počítač jako plně sestavenou PC desku. Wozniak byl zprvu skeptický, ale později jej Jobs přesvědčil, že i když nebudou úspěšní, mohou minimálně říci svým dětem, že měli vlastní společnost. Společně prodali svůj majetek (Woz prodal svoji vědeckou kalkulačku HP, Jobs prodal svou dodávku Volkswagen) a získali 1300 dolarů. Za toto sestavili první prototyp v Jobsově ložnici a později (když už nezbývalo místo) v garáži Jobsových rodičů. Wozův byt v San Jose byl zaplněn monitory, elektronickými zařízeními. Woz vyráběl některé počítačové hry, podobné SuperPong. Woz měl s sebou často nějaké nové elektronické zařízení a bavil s ním lidi na večírcích.

Kolem roku 1975 Wozniak odešel z Berkeley (kam se později vrátil pro titul bakaláře) a přišel s počítačem, který jej udělal slavným. Nicméně pracoval spíše proto, aby udělal dojem na členy Homebrew Computer Clubu v Palo Alto - lokální skupině elektronických nadšenců.

1. dubna 1976 Jobs a Wozniak zakládají Apple Computer. Wozniak odchází z práce u HP a stává se vice prezidentem. Dostává na starosti výzkum a vývoj v Apple. Jeho první produkt Apple I, byl podobný počítači Altair 8800, prvním komerčně dostupný osobním počítačem, kromě toho, že neměl místo pro interní rozšiřující sloty. S těmito kartami mohl být Altair připojen k počítačovému terminálu a mohl být naprogramován v BASICu. Apple I byl počítačem čistě pro hobbysty. K ceně 666,66 dolarů se později vyjádřil, že neměl ponětí o tom, že číslo může označovat znamení satana (alespoň pro některé): "Přišel jsem s tím, protože má rád opakující se čísla." Jobs a Wozniak prodali prvních 100 kusů Paulovi Terrelovi, který právě začínal provozovat nový počítačový obchod - Byte Shop. Terrel kupoval pouze základní desku Apple I, musel dodávat klávesnici, monitor, transformátor a dokonce i krabici.

Wozniak se tak mohl zaměřit na opravu nedostatků Apple I a přidávat nové vlastnosti. Jeho nový design začal získávat svou nejvýraznější charakteristiku: jednoduchost a použitelnost. Wozniak představil grafiku s vysokým rozlišením u Apple II. Jeho počítač mohl zobrazit obrázky, místo pouze písmen. "Dal jsem tam jen vyšší rozlišení. Byly to jen dva čipy, netušil jsem, že to lidi budou používat." Okolo roku 1978 přišel s levným ovladačem disketové mechaniky. On a Randy Wigginton napsal jednoduchý diskový operační systém a souborový systém. Shepardson Microsystems byl najat, aby postavil jednoduché rozhraní pro příkazovou řádku pro diskový operační systém.

Kromě návrhů hardware, Wozniak napsal většinu software původně poskytovaného s Apple. Napsal programovací interpretr jazyk, sadu virtuální 16-bit procesorových instrukcí označovanou jako SWEET 16 a hru Breakout (což byl také důvod proč přidal počítači zvuk), kód nutný pro ovládání disketové mechaniky a další.

V roce 1980 se stal Apple akciovou společností a z Jobse a Wozniaka se staly multimilionáři. Jobs odmítl dát některým zaměstnancům Apple akcie, takže se Wozniak rozhodl podělit se o své zakladatelské akcie se zbytkem týmu tím, že je věnoval zdarma nebo za velmi nízkou cenu. To bylo označováno jako "The Woz Plan".

Letecká nehoda

V únoru 1981 Steve Wozniak havaroval ve svém letadle při vzletu ze Santa Cruz. Podle závěru vyšetřování leteckého úřadu, Wozniak neměl pilotní průkaz a dostatek zkušeností s letadlem. Důvodem havárie pak bylo předčasné opuštění země, následkem pak bylo zřícení z 12 stop. Díky této nehodě měl částečnou amnézii - neměl vzpomínky na nehodu a chvíli si nepamatoval, že vůbec nějakou nehodu měl.

Nepamatoval si dobu v nemocnici ani některé věci, které dělal po propuštění. Dělal vše jako vždy (kromě létání), ale nemohl si vzpomenout co se stalo. Mohl vejít do pokoje a zapomenout proč tam je a nepamatoval si jaký je den. Například chodil do práce v sobotu nebo zůstal ve středu doma, protože se domníval, že je víkend. Postupně si dával jednotlivé kousky skládačky dohromady, podle toho, co mu řekli lidé. Zeptal se své přítelkyně Candice Clark (pracovala jako účetní u Apple) jestli neměl nějakou nehodu. Když mu to řekla, jeho krátkodobá paměť se obnovila. Wozniak také tvrdí, že počítačové hry Apple II mu pomohly obnovit jeho "ztracenou" paměť. Wozniak a Clark se tentýž rok zasnoubili.

Konec práce u Apple

Wozniak se po nehodě nevrátil hned k Apple. Místo toho se oženil s Candice a vrátil se do univerzity v Berkeley pdo jménem "Rocky Raccon Clarrk" (Rocky bylo jméno jeho psa a Clark bylo jméno ženy za svobodna). Nakonec získal bakalářský titul v roce 1986. V květnu 1982 a 1983 Wozniak sponzoroval US Festival, který oslavoval vývoj technologií. Končily jako technologická výstava a rockový festival kombinující hudbu, počítače, televizi a lidi.

V roce 1983 se rozhodl vrátit do vývoje produktů Apple, ale nechtěl nic víc než být inženýrem a motivačním faktorem pro zaměstnance Apple. Wozniak odešel z Apple 6. února 1987, 12 let po založení společnosti. Stále však zůstává zaměstnancem (a dostává šeky) a je akcionářem. Stále udržuje spojení se Stevem Jobsem.

Právě Wozniakovi je přisuzována věta: "Nikdy nevěřte počítači, který nemůžete vyhodit oknem."

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License