Apple představil svůj nový iOS 6 již na WWDC 2012, nicméně teprve 19.9.2012 byl tento systém k dispozici pro uživatele. Než začnete jásat nad tím, co pro Vás nový operační systém připravil, podívejme se, jaká zařízení vlastní podporuje a které funkce jsou pro ně k dispozici.
Podporovaná zařízení
Majitelé iPhone 5 a iPhone 4S se teď mohou radovat, protože všechny funkce iOS 6 jsou na těchto telefonech podporovány. Majitelé iPhone 4 nebudou schopni používat FaceTime přes 3G sítě, nebudou umět Flyover, nebudou mít navigaci a samozřejmě budou bez Siri, která vyžaduje hardwarovou podporu. Malou nálepkou pro uživatele iPhone 4 by mohl být tento návod, který umožňuje zapnout podporu pro Panorama i pro iPhone 4. Návod spočívá v tom, že se v zálohované verzi iPhonu upraví konfigurační soubor a systém se zpět opraví ze zálohy.
Majitelé iPodů touch pochopitelně nebudou schopni FaceTimu přes 3G sítě. Kupodivu pro ně není ani Offline reading list. Jinak iPod touch 5. generace podporuje vše. iPod touch 4. generace neumí Flyover, Panorama, navigaci a pochopitelně Siri.
Nejnovější iPad umí vše kromě Panoramatických fotek a Passbooku. iPad 2 nepoužije FaceTime přes 3G síť a siri, včetně věcí, které nefungují ani na novějším iPadu.
Server techcrunch.com zobrazil podporované funkce v pěkně přehledné tabulce.
Největší novinky v iOS 6
Mapy
Apple se po rozchodu s Google rozhodl začít využívat vlastní mapové služby. Velkou výhodou oproti těm od Googlu je, že se jedná o vektorové mapy, takže vaše zařízení může nejen snadněji získávat datové podklady z Internetu (mapové podklady jsou datově menší), ale také můžete zobrazovat větší plochu bez nutnosti překreslovat mapu.
Navigace je součástí map, i když je k dispozici jen u některých modelů (viz výše). Apple ji označuje jako Turn-by-turn navigaci a v praxi se jedná o to, na co jste možná zvyklí v některých běžných navigacích u auta. Telefon vás také může navádět hlasem (Po sto metrech zahněte vlevo...)
Součástí map jsou také informace o provozu na komunikacích (real-time traffic infomration). Ta je brána jednak z běžných zdrojů (například dopravni info) a jednak podle pohybu jiných uživatelů, kteří tuto službu využívají. To poslední samozřejmě závisí na počtu lidí, kteří mají telefon s iOS 6, který toto podporuje a jsou zrovna na vámi vyžadované silnici.
Flyover (přelet) mapy nabízí také 3D pohled na důležitá města. Opět podporováno jen na některých přístrojích (viz výše).
Další částí je lokální vyhledávání, které pochopitelně asi nebude příliš užitečné v ČR, jelikož vyžívá služeb Yelp. Nikde nebyla zpráva, zda v ČR bude využívat některé z lokálních služeb.
Podpora Siri zasáhla i do map a Siri se můžete zeptat na směr a nalezení místa během cesty. A když už jsem začali se Siri
Siri
Siri se můžete ptát z oblasti sportu na skóre, výsledky hráčů, plánovaná utkání či hokejovou, baseballovou a basketbalovou ligu. Siri zodpoví také otázky na filmy, ukázky filmů, hrací časy, recenze a fakta. Siri vám pomůže s rezervacemi, recenzemi, fotografiem a informacemi v restauracích. Integrace do sociálních sítí nesmí chybět, takže můžete zadat příspěvky do tweeteru či Facebooku. Spuštění aplikace také není problém a navíc pro bezpečnější cestu se nabízí v některých autombilech možnost vypnout obrazovku a používat telefon pouze pomocí hlasu.
Bohužel Siri funguje pouze v některých cizích jazycích, česky stále nerozumí.
Integrace s facebookem
Nejen operační systém OS X 10.8.2 zaznamenal integraci s facebookem, ale také iOS. iOS 6 tak umožňuje jednotné přihlašování díky nastavení v předvolbách systému, můžete odesílat fotografie do facebooku z Obrázků, Safari, Map, App Storu, iTunes, Game Centra, Oznamovacího centra i Siri.
K jakémukoliv příspěvku můžete přidat informaci o vašem místě pobytu (Doporučuji všem, zloději i žárlivé manželky to budou milovat).
Facebook pak oblaží váš iPhone fotografiemi a kontaktními informacemi v Kontaktech, události a narozeniny z facebooku vám uloží do Kalendáře.
Díky integraci s App Storem a iTunes Storem také uvidíte, jak se vašim přátelům líbila ta které aplikace či skladba na iTunes.
Sdílený Photo Stream
Vybrané fotografie může sdílet s lidmi, které si zvolíte. Sdílené fotografie pak uvidí vaši přátele v aplikacích Obrazky, iPhoto či na Apple TV. Přátelé k nim pak mohou psát komentáře a díky integraci s facebookem je pak označovat pomocí Like.
Passbook
V tuto chvíli je to asi nejkontroverznější aplikace v celém operačním systému. V zásadě totiž nedělá nic. K tomu, aby vám k něčemu byla se musí cizí firma, například restaurace nebo server jako slevomat rozhodnout, že vám chce poslat slevu, případně kino, že vám pošle lístek. Ten si stáhnete do této aplikace a pak při příchodu do restaurace, kina se jím prokážete. Stejně mohou fungovat letenky, stravenky atp. Velkou výhodou je, že se takto pořízenké lístky mohou aktualizovat. Tablety podporované nejsou, zřejmě proto, že jen málo kdo by byl ochoten s sebou např. do kina brát tablet.
FaceTime
FaceTime je nyní podporován i přes 3G sítě, bohužel pouze na iPhone 5, iPhone 4S a iPad (s podporou 3G). Pokud obdržíte hovor přes FaceTime, rozezní se také váš počítač či iPod touch. Můžete si tak vybrat kterým zařízení se přeberete hovor.
Telefon
Apple konečně dozrál a implementoval funkci, kterou bylo možné vidět i na starém Symbianím telefonu. Možnost nevzít hovor, ale odpovědět pomocí SMS typu "Ozvu se později" atp. Další, mnohem sympatičtější funkcí i když zdaleka ne nijak novou je funkce Do Not Disturb (Nerušit). Jak již název napovídá, jedná se o možnost "vypnout si telefon" v době kdy spíte, kromě specifikované skupiny lidí. Skupinu lidí nastavíte pomocí skupiny v kontaktech. Nastavení funkce Nerušit pak v předvolbách oznamovacího centra.
Podobně jako pro funkci Nerušit, můžete si definovat i VIP skupinu pro příjem pošty. VIP mailbox pak funguje jako chytré hledání ve Finderu, kdy vám nabídne pouze emaily od příslušných VIP osob. Emaily si můžete označit jako přečtené/nepřečtené, vkládat fotografie a videa při psaní, otevírat hesly chráněné Office dokumenty. Hezká funkce s ještě hezčím grafickým efektem je aktualizace schránek, která se provede stáhnutím stránky dolů. Novinkou je také podpis nastavovaný ke každému emailovému účtu zvlášť.
Nově je možné poslat najednou více fotek (až 5). V aplikaci Obrázky, klepněte na Upravit klepněte na všechny fotografie, které chcete poslat, klikněte na tlačítko Sdílet, klikněte na email a máte to. Pokud vyberete více jak 5 obrázků, tlačítko email se nezobrazí.
Safari
Jako vždy, Apple vyřešil obrovskou hromadu bezpečnostních chyb, které s sebou Safari přineslo z předchozích verzích. Některé z nich byly velmi vážné. Ale zpět k novinkám. Apple konečně napadlo, že by bylo vhodné si na stolním počítačí, případně za iOS zařízení zobrazit stránky, které si zobrazujete na ostatních zařízeních. Pochopitelně se synchronizuje přes iCloud. Offline Reading List vám umožní uložit si stránku z počítače na iCloudu a pak si ji přečíst přes iPhone i bez aktivního internetového připojení (pochopitelně musíte iPhone přes internet sesynchronizovat s iCloudem).
Nově je možné uploadovat fotografie, zobrazovat stránky na celé obrazovce v širokoúhlém režimu (Safari schová adresní a navigační prvky). Nové Safari přineslo také zrychlení JavaScriptu.
Zajímavý je tzv. Smart app Banner. Ten se projeví zejména u vývojářů aplikací, kteří chtějí vašemu telefonu nabídnout novou aplikaci. Místo toho, aby se vám zobrazovalo reklamní okno, zobrazí se pouze malý banner v horní části stránky, který ukáže informace z App Storu, včetně ceny, odkazu pro stažení, jménu aplikace, a hodnocení uživatelů. V podstatě vyhrávají všichni. Vývojář tak prodá více kusů aplikace, Apple z toho pak má větší podíl a zákazníka neotravují bannery, kterých se obtížně zbavuje. Bliže viz stránky macgasm.net.
Velmi chytré mi připadne propojení aplikací s webem pomocí tzv. Smart app banners. To má fungovat tak, že na stránku vložíte speciálně upravený metatag s identifikátorem aplikace (identifikátor získáte u Apple) a Safari dá pak dá aplikaci vědět, že jste přišel na konkrétní stránku.
App Store a iTunes Store
Aplikace zde samozřejmě již byly dříve, nyní se však dočkali vylepšení v designu. iTunes si pamatuje, jaké skladby jste si prohlíželi, takže se k nim budete moci později vrátit. Novinkou jsou také funkce Complete my season a Complete my album. Pokud si koupíte jednu epizodu seriálu a rozhodnete se později, že se chcete podívat na zbytek, Complete my season vám umožní koupit celou sezónu bez nutnosti, aby jste platili plnou cenu a stáhnou se jen díly které jste neviděli. Podle formátu, který jste si koupili získáte také zbytek sezóny nebo můžete upgradovat z SD na HD formát. Totéž se děje v případě hudebního alba.
App Store získal konečně odstranil dotazování na heslo k iTunes storu, pokud jste pouze aktualizovali aplikace. Hurá. Nikdy jsem nepochopil, proč to pořád po mě chce. Nové jsou také výsledky vyhledávání. Jednotlivé aplikace se nyní zobrazují spíše jako kartičky, než seznam, jak jste byli zvyklí. Musím říci, že je to rozhodně krok kupředu.
Pokud by jste hledali Podcasty, nebo iTunes University, tak to jsou nově samostatné aplikace k dostání přes App store.
Game Center
Stejně jako u OS X, i v iOS 6 máte možnost publikovat své skóre na facebooku či twitteru a soutěžit tak se svými "přáteli". Jste také schopni získávat doporučení na základě okrohu vašich přátel ve facebooku.
Nastavení přístupnosti
Guided access je další příjemná funkce pro ty, co potřebují, aby se jim na obrazovce objevovala vždy jen jedna aplikace. Zejména pro učitele, kteří chtějí, aby studenti pracovali právě v jedné aplikaci a "necourali po internetu". V podstatě se tím zablokují fyzická tlačítka nebo omezí kontrola uživatele pouze na určité oblasti obrazovky. To může být užitečné také pro rodiče s malými dětmi, kteří tím zabrání, aby dítě odcházelo z určité hry.
VoiceOver se integroval z Mapami - další příklad toho, jak může vektorová verze mapy pomoci, společně s AssistiveTouch a Zoomem. AssistiveTouch pomáhá v okamžiku, kdy nejste fyzicky schopni provést složitější gesta jako rotaci obrazovky či zatřesení zařízením.
Bluetooth
Od verze iOS 6, Apple podporuje Bluetooth Message Access Profile (MAP) protokol, který umožňuje oboustrannou výměnu zpráv mezi zařízeními. To umožní, aby byla bluetooth zařízení mnohem užitečnější. Objevila se spekulace, že je to kvůli tomu, aby Apple pomohlo velkým výrobcům automobilům jako BMW, GM, Toyota, Merceds, Honda a Audii vytvářet nativní iOS aplikace. Bluetooth Map by pak mohl lépe asistovat Siri. Prý se také dočkáme kombinace Bluetooth a NFC.
Další změny
Zvýšila se kontrola bezpečnosti aplikací Kontakty, Kalendář, Připomínky, Obrázky a data sdílená přes Bluetooth. Přípomínky mohou být různě přeskupeny v aplikaci Připomínky.
Konečně někoho u Apple napadlo, že by bylo vhodné, aby si uživatelé mohli vybrat celou skladbu pro svůj alarm. Nově je totiž možné si vybrat skladbu, která je nahraná z iTunes do telefonu, nikoliv jen zvonění. (Aby totéž fungovalo i u telefonu Apple dosud nenapadlo).
V Kontaktech se nově prohledávají všechna pole, máme automatický filmový režim kvůli lepšímu videu a kvalitě zvuku, vylepšily se slovniky a rozložení kláves pro další země.
Jak všichni víme, v obecném nastavení - klávesnice, máme možnost nastavit si zkratky, kdy napsáním napří. omw se napíše On my way - jsem na cestě. V iOS 6 se tyto zkratky synchronizují s iCloudem.
Pod kryptickým jménem Global network proxy se zřejmě bude schovávat možnost nastavení proxy přes všechna možná síťová spojení. Apple o této novince moc nemluví a nikde jinde o ní není zmínky.
S čím se Apple nepochlubil
Apple tvrdil že nový operační systém pro mobilní zařízení má více než 200 novinek. Pokud se podíváte výše, rozhodně nejsou uvedeny všechy. Tak se podívejme, které další to jsou
- Video Stabilizaci je nyní k dispozici i třetím stranám, takže ji mohou využívat ve své aplikaci
- Detekce obličejů je nyní k dispozici i třetím stranám.
Čtení a zápis metadat obrázků je k dispozici jako API. Metadata obsahují informace jako kdo a jakou technikou fotil a další informace. - HDR bylo vylepšeno - ať už s tím Apple udělal cokoliv
- Podobně jako v OS X i v iOS je nyní možno umístit prvek UI relativně k dalšímu, nezávisle na rozlišení obrazovky. Umístění a velikosti jsou specifikovány procenty místo v bodech.
- Technika, kdy se zatáhnutím aktualizuje tabulka (jak je vidět například v Mailu), je k dispozici jako API pro ostatní aplikace
- Popisky, pole a textová zobrazení mohou obsahovat formátovaný text, CSS filtry jsou k dispozici
- Stránka s akcemi - místo "ošklivých" tlačítek s popiskou se může zobrazit stránka s ikonami, jak je to vidět například po klepnutí na tlačítko share u aplikace Obrázky
- Ztracený režim "Lost mode" je speciální režim vyvolaný pomocí aplikace Find my iPhone ( Hledej iPhone), který zobrazí na ztraceném telefonu dialog s tlačítkem po jehož stisknutí se lze dovolat majiteli (a je to jedinné číslo, kam se lze dovolat)
- iPhone nyní podporuje IPv6 pod Wifi a LTE
- Můžete spárovat Bluetooth se zařízením uvnitř aplikace, které zařízení obsluhuje a není nutné to nastavovat přes předvolby systému
Prameny:
Odkazy z novinek:
- Novinky z WWDC 2012
- Apple vydal aktualizaci OS X na verzi 10.8.2
- Od včerejška můžete stahovat iOS 6 pro iPhone a iPod
- Jak Apple pracuje se špendlíky
- Jak to tedy vypadá s mapami v iOS 6?
- Nové mapy v iOS 6 se sice nejsou dokonalé, ale mají svá pozitiva
- Mapy si nezaslouží jen kritiku - podporují například i offline použití
- Hledej iPhone v praxi
- iOS 6.1.1. pro iPhone 4S
- Pentagon udělil iOS bezpečnostní certifikát